Hızına yetişmekte dahi zorlandığımız teknolojik gelişmeler yaşam şeklimizin ve alışkanlıklarımızın da değişmesine sebep olmakta ve alışveriş alışkanlığımız da fiziki mağazalardan elektronik ortamdaki sanal mağazalara doğru ciddi bir kayma eğilimi göstermekte.

Birçok tacir ve işletme sahibi de bu eğilime uygun şekilde hareket ederek ürün veya hizmetlerini sanal mağazalarda tüketiciyle buluşturuyor. Tüketicinin beklentisi ve şirketlerin bu beklentiyi karşılama istek ve hedefi e-ticaretin katlanarak büyümesi sonucunu doğuruyor.

Siz de dünyanın dijitalleşen dönüşüne ayak uydurarak bir e-ticaret sitesi sahibi iseniz veya açmayı düşünüyorsanız dikkat etmeniz gereken hususlardan birisi de sitenizde İŞLEM REHBERİNE yer verme zorunluluğunuz.

Elektronik Ticarette Hizmet Sağlayıcı ve Aracı Hizmet Sağlayıcılar Hakkında Yönetmelik hükümleri uyarınca, E-ticaret sitenizde doğrudan ulaşılabilecek şekilde bir İŞLEM REHBERİ başlığının bulunması zorunludur. Bu başlık altında aşağıdaki bilgilerin güncel olarak bulundurulması gerekmektedir:

1) Sözleşmenin kurulabilmesi için mal ve hizmetin seçilmesi, teslimat ve ödeme bilgilerinin girilmesi ile siparişin onaylanması gibi gerekli aşamaları gösterir şekilde teknik adımlar.

2) Elektronik ticarete ilişkin sözleşmenin, elektronik ortamda saklanıp saklanmayacağı ile bu sözleşmeye alıcının daha sonra aynı ortamda erişiminin mümkün olup olmayacağı ve bu erişimin ne kadar süreyle sağlanacağına ilişkin bilgi.

3) Alıcının siparişi vermeden önce veri girişindeki hatalarını açık ve anlaşılır bir şekilde belirleyebilmesi ve düzeltebilmesi amacıyla özet sipariş formu ile geri al ve değiştir gibi teknik araçların sunulacağına ilişkin bilgi.

4) Elektronik ticaret işlemleri nedeniyle elde ettiği kişisel verilere ilişkin gizlilik kuralları.

5) Alıcıyla arasında uyuşmazlık çıkması halinde varsa alternatif uyuşmazlık çözüm mekanizmaları

Aslında basit bir bilgilendirme ve yol gösterme alanı olan İŞLEM REHBERİNE e-ticaret sitenizde yer vermemeniz durumda her an Ticaret Bakanlığının idari yaptırım kararı ile karşılaşma tehlikesi içerisinde kalacaksınız. Bu nedenle e-ticaret sitenizi İŞLEM REHBERİ yükümlülüğü açısından kontrol etmeniz oldukça faydalı olacaktır.

Unutmayınız ki mevzuata uygun bir işlem rehberine e-ticaret sitenizde yer vermeniz sizi sadece idari yaptırımlardan korumayacak aynı zamanda tüketicilerin e-ticaret sitenize olan güvenini de arttıracaktır.

Av. Çağrı ÜNSAL \ Ankara Barosu

Soru, istek ve görüşler için TIKLAYINIZ

Lütfen bizi takip edin ve beğenin:
error