Eski tabiriyle kod liste, yeni adıyla özel esaslara alınma işlemi, Vergi idarelerinin süregelen uygulamalarından biri. Bir bakıma Vergi İdaresinin “kara listesi”…

Bu uygulama, bilhassa sahte fatura şüphesi söz konusu olduğunda karşımıza çıkıyor ancak uygulaması gerçek iş yapan ve ticari faaliyet gösteren şirketlerin ticaretine oldukça olumsuz etki yapıyor.

Nitekim bir şirketin özel esaslara (kod listeye) alınması, KDV iadesi gibi bazı iş ve işlemlerde zorluk yaratmakta; öte yandan piyasada itibar kaybına yol açmaktadır. Öyle ki ticari ilişkide olduğu bir şirketin özel esaslarda olduğunu öğrenen başka bir şirket, özel esaslara alınan bu şirket ile iş yapmaktan çekinmektedir.

Esasen özel esaslara alınma işleminin yasal bir dayanağı bulunmamaktadır. Bu nedenle müvekkil şirketlerimiz ile ilgili bu yönde bir bilgi sahibi olduğumuzda -ki özel esaslara alınma işlemi şirketlere tebliğ dahi edilmiyor- bu işlemi dava konusu ediyor ve özel esaslara alınma işleminin haksızlığını yargı önünde ortaya koyuyoruz.

Son olarak müvekkil bir şirketin özel esaslardan çıkarılmasını yargı yoluyla sağladığımız bir kararı paylaşıyorum.

 

Av. Çağrı ÜNSAL | Ankara Barosu

Soru, istek ve görüşler için TIKLAYINIZ

Lütfen bizi takip edin ve beğenin:
error